„Jsme unaveni z válek…“ říkají protestující studenti a zaměstnanci

Tisíce studentů z univerzit v Konžské demokratické republice (DRC) vyšly od 12. února do ulic v rámci národních protestů proti pokračujícím útokům, invazím a bojům, zejména na východě, které pustoší zemi a jsou neustále narušovat jejich vzdělávání.

V zemi žije asi 120 povstaleckých skupin, které jsou hrozbou nejen pro zemi, ale i pro region jako celek, poznamenaly různé výzkumné organizace . Podle Global Conflict Tracker zemřelo v konfliktu na východě Demokratické republiky Kongo od roku 1996 šest milionů lidí a tisíce byly vysídleny.

V posledních několika týdnech zesílily probíhající boje mezi ozbrojenými silami Demokratické republiky Kongo (FARDC, podle francouzské zkratky) a M23, jednou z povstaleckých skupin ve východní Demokratické republice Kongo, které jsou z velké části tvořeny Konžanů, kteří mluví kinyarwandsky. Síly rozmístěné prostřednictvím Jihoafrického rozvojového společenství (SADC) podporují FARDC.

Bod zlomu

Kvůli eskalujícímu násilí byly zasaženy akademické aktivity až na 12 univerzitách, což přinutilo některé univerzity a vysoké školy zavřít a paralyzovalo jiné, které nemohly svobodně provozovat své aktivity. To přiživilo nespokojenost a hněv studentů a zaměstnanců k bodu zlomu.

Demonstranti vyzvali vládu a mezinárodní společenství, aby zasáhly a zastavily konflikty a umožnily jim plynule obnovit jejich akademické aktivity.

Vzkazy na plakátech zaměstnanců a studentů nesené během jejich protestů 13. února uváděly: ‚Jsme unaveni z válek… války by měly přestat.‘

„Už skoro rok jsem byl vysídlen válkou. Úplně jsem zapomněla, jak hodiny vypadají,“ řekla Jeanne Mapenzi, která pochází z válkou zničeného území Rutshuru. 21letá dívka z Rutshuru Vyššího pedagogického institutu řekla, že ztratila naději, že akademické aktivity budou kdykoli brzy obnoveny.

„Už nevím, jestli budu mít šanci dostudovat… Moji rodiče přišli o všechno. I kdyby válka skončila, moje rodina už nemá způsob, jak podporovat mé vzdělání,“ dodala.

Dost je dost

V solidaritě s lidmi jako Mapenzi se demonstrace konaly téměř ve všech velkých městech v DRK.

Ve městě Bukavu byly 13. února opuštěné přednáškové sály a posluchárny, když demonstranti vyšli se svým rozhořčením do ulic. Vlajky země byly na několika vysokých školách staženy na půl žerdi.

„Zůstali jsme doma na základě výzvy Représentation des Étudiants du Congo neboli REC [studentské organizace], abychom zůstali doma na znamení solidarity s našimi krajany a spolužáky ze Severního Kivu a Ituri, kteří jsou oběťmi války,“ řekla Glody Mubimbiová, studentka komunikace na Université Officielle Bukavu v Severním Kivu.

Jinde v Kinshase napochodovali studenti Fakultního ústavu informačních a komunikačních věd na ministerstvo zahraničních věcí a předložili memorandum, které přečetl jejich zástupce Ken Ngeleka, v němž naléhali na okamžitou akci k ukončení situace panující v r. východ země.

Slibný mír

Podle Jeana-Pierra Bemby, ministra obrany Konžské demokratické republiky, se vyvíjí další úsilí v boji proti rebelům a obnovení míru v zemi. Řekl, že spolu s SADC jeho armáda doufá v ukončení bojů v zemi bohaté na nerostné suroviny.

„Obyvatelstvo by se nemělo bát,“ řekl. „Armáda země bojuje společně s vojáky SADC a OSN [OSN] za obnovení míru,“ dodal.

Tuto zprávu přeložil z francouzštiny Jean d’Amour Mbonyinshuti.