Doplňovací volby v americkém státě New York

Uvolněné křeslo v Kongresu získal republikán Santos

Tom Suozzi z Demokratů se uchází v doplňovacích volbách o křeslo republikána George Santose, který byl sesazen pro podvody. Jeho strana ztrácí ve Sněmovně reprezentantů jeden hlas.

Podle zpráv médií zvítězil demokrat Tom Suozzi ve volbách na uvolněné místo, které zastával newyorský republikán George Santos ve Sněmovně reprezentantů USA . Po sečtení více než 91 procent hlasů získal Suozzi 53,9 procenta, jak ve středu večer (místního času) ukázala americká televize CNN na grafu. Jeho konkurent Mazi Pilip z republikánů dosáhl 46,1 procenta.

S tím, jak demokraté získali křeslo ve Sněmovně reprezentantů, jedné ze dvou komor Kongresu USA, se poměr sil mezi oběma stranami mírně posouvá . Před těmito volbami měli republikáni 219 křesel a demokraté 212, uvádí web americké Sněmovny reprezentantů. Jiná situace je ve druhé komoře, Senátu, kde mají demokraté těsnou většinu.

Až do svého vyloučení na začátku prosince 2023 seděl pětatřicetiletý Santos dobrý rok jako člen newyorské čtvrti v americké Sněmovně reprezentantů a prezentoval se jako příznivec bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho vzestup na federální politickou scénu byl od počátku zastíněn obviněními z podvodu a podvodu . Velkou část životopisu, kterým se prezentoval voličům v roce 2022, si prý vymyslel on .

Jeho vyloučení následovalo po vyšetřování sněmovního etického výboru. Bylo to poprvé v novodobé historii, kdy byl ze Sněmovny reprezentantů vyloučen zastupitel, který nebyl dříve odsouzen za trestný čin. Santos je obviněn mimo jiné z podvodu a krádeže.