Kanada zavedla odvetu za uvalení amerických dovozních cel na kanadskou ocel a hliník.

Od neděle 1. 7. 2018 začala Kanada uplatňovat dovozní cla na výrobky ze Spojených států v hodnotě téměř 17 miliard kanadských dolarů (CAD).

Jak uvedla kanadská ministryně zahraničí Chrystal Freeland na půdě oceláren STELCO Holdings v Kanadském městě Hamilton, Kanada nechce spor eskalovat, ale nehodlá ani ustupovat. Cla ve výši 10 až 25% se dotknou amerických produktů v celkové hodnotě 16,6 miliardy CAD (10,75 miliardy eur), přičemž kanadská vláda je vybrala tak, aby v co největší míře zvýšila tlak na amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Cla se totiž týkají zejména výrobků ze států, kde mají silnou pozici Trumpovi političtí spojenci. Kromě výrobků z oceli a hliníku se dotknou i výrobků, jako káva, kečup, jogurty, whiskey či sekačky na trávu. Například jogurty dováží Kanada z USA jen v hodnotě asi 3 miliony amerických dolarů (2,57 milionu eur) ročně, ale většinu ze státu Wisconsin, domovského státu předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Dalším zasaženým produktem je americká whiskey, která se do Kanady dováží zejména ze státu Kentucky, domovského státu šéfa republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella.

Freeland řekla, že jim je to velmi líto, ale jinou možnost jak odpovědět odvetnými cly neměli. Dodala, že jen tento týden hovořila s americkým obchodním zástupcem Robertem Lighthizerom šestkrát a je ochotna se s ním setkat opět s cílem problém vyřešit.

Kromě odvetných cel Ottawa zavedla i balíček opatření na podporu americkými cly zasažených kanadských odvětví. Jeho hodnota dosahuje téměř 2 miliardy CAD.

Trump mezitím oznámil, že vláda USA zkoumá, zda i dovoz aut ze zahraničí „neohrožuje národní bezpečnost USA“. Právě ohrožením národní bezpečnosti odůvodnily Spojené státy zavedení dovozních cel na ocel a hliník z Kanady, tak z Evropské unie a jiných států. Freelandová označila takové úvahy za „naprosto absurdní“.