Přebytek bydlení zanechává v Číně nadbytečné domy pro 150 milionů lidí

Trh zasáhla dvojnásobná rána slabého prodeje a poklesu populace

Čína se potýká s následky prasknutí bubliny na trhu s nemovitostmi. Vzhledem ke slabým tržbám a nahromadění zásob v sektoru se nyní očekává, že bude trvat více než pět let, než se země zbaví přebytečných zásob.

Vzhledem k tomu, že čínská poptávka po bydlení bude pravděpodobně dále klesat kvůli zmenšující se populaci a rostoucí životní úrovni, svět se připravuje na prudký nárůst vývozu levných stavebních materiálů ze země.

„Na 620 000 yuanů (86 300 $) je cena tohoto bytu o rozloze 110 metrů čtverečních nyní o 22 % nižší. Pokud máte zájem, můžeme ji snížit ještě více,“ řekl prodejce Country Garden Holdings ve městě Nanchong v provincii Sichuan. . Tváří v tvář finančním potížím pořádá developer kondominium výprodej, aby získal nějaké peníze.

Webové stránky a sociální sítě jsou také plné řečí o slevách. „Nemovitost v Shenyangu v provincii Liaoning nyní vydělává 8 300 jüanů za metr čtvereční, což je o 3 000 jüanů méně,“ napsal jeden z nich.

Vzhledem k tomu, že trh s bydlením v zemi je nasycený, probíhá intenzivní konkurence ve snižování cen. Úroveň přebytečných zásob, vypočtená odečtením veškeré prodané obytné plochy od celkové plochy postavených domů, dosáhla na konci roku 2023 necelých 5 miliard metrů čtverečních. Za předpokladu, že každý dům má podlahovou plochu 100 metrů čtverečních a tři členové rodiny, Čína má nyní dostatek prostoru pro ubytování 150 milionů lidí, což se rovná asi 50 milionům domácností.

Náraz na stavbu domů opadl poté, co země začala v roce 2020 zpřísňovat předpisy. Zásoby však zůstávají vysoké kvůli pomalému prodeji. Množství obytné plochy prodané v roce 2023 činilo 940 milionů metrů čtverečních, což je zhruba o 40 % méně než v roce 2021, kdy bylo maximum 1,56 miliardy metrů čtverečních.

V roce 2020 měla Čína více než 220 milionů lidí ve věku 30 let – potenciálních poprvé kupujících dům – ale očekává se, že v roce 2035 toto číslo klesne pod 160 milionů. Studie profesora Harvardské univerzity Kennetha Rogoffa a dalších předpovídá, že Začátky městského bydlení nadále klesají ročním tempem 3 % do roku 2035.

Kromě toho skončilo dohánění Číny v životním prostoru – měřítko blahobytu. V roce 1978, kdy v zemi začala politika otevřených dveří, byla podlahová plocha bydlení na hlavu pouhých 8 metrů čtverečních. Snaha hledat „prostornější a pohodlnější“ obydlí pak podpořila nákup domů a posunula průměrnou obytnou plochu na více než 40 metrů čtverečních, což je úroveň srovnatelná s Japonskem a Británií.

Propad na trhu s bydlením přímo zasáhl regionální ekonomiky. Mnoho aukcí pořádaných místními vládami za účelem prodeje práv na užívání pozemků se nezdařilo, protože se přestali účastnit developeři s přebytečnými zásobami.

Místní samosprávy, které ztratily klíčový zdroj příjmů, se snaží pokrýt rostoucí dluh svých finančních prostředků na infrastrukturní projekty. Dodatečné uvolnění úvěrů Čínskou lidovou bankou, národní centrální bankou, je všeobecně považováno za nedostatečné ke stimulaci poptávky po bydlení.

Přemíra nemovitostí v Číně způsobuje tlak na snižování mezinárodních cen komodit. Ceny takových klíčových materiálů pro bydlení, jako jsou ocelové tyče a měď, na futures trhu mají tendenci se pohybovat v tandemu s investicemi do nemovitostí, které od jara 2022 prudce klesly.

Poptávka po mědi však roste, protože se používá v elektrických vozidlech a dalších ekologických výrobcích. Slabá poptávka po bydlení v Číně by udržela ceny mědi na uzdě, což by pomohlo globálnímu úsilí o dekarbonizaci, ale svět se nadále obává možného nárůstu vývozu levných stavebních materiálů z Číny.

V období leden až září 2023 se téměř 80 % ze 45 kotovaných čínských výrobců oceli buď propadlo do červených čísel, nebo zaznamenalo pokles čistého zisku. Vývoz ocelářských výrobků z Číny za celý rok činil podle údajů Čínské asociace železa a oceli 90 milionů metrických tun, což je o více než 20 milionů metrických tun více než v předchozím roce. „Vyšší export zmírnil nadměrnou nabídku,“ řekl Tan Chengxu, místopředseda asociace.

Mexiko již zvýšilo cla na ocel a související produkty, aby ochránilo svůj průmysl před možným náporem čínského dovozu. Druhá největší světová ekonomika má také velké výrobní kapacity v hliníku a cementu. Prasknutí čínské bubliny na trhu nemovitostí již není jen domácí bolestí hlavy.

Zdroj: https://asia.nikkei.com/Spotlight/Datawatch/Housing-glut-leaves-China-with-excess-homes-for-150m-people