Zpožděný let – co dělat? Cestování

Úhrada za zpožděný let může být až 600 eur. Zkontrolujte práva cestujících a výši náhrady za zpožděné lety. Podívejte se, jak vás můžeme podpořit v rámci cestovního pojištění.

Cestování letadlem může být stresující. Nejčastěji to také není příliš pohodlné nebo příjemné, zvláště pokud cestujete s nízkonákladovými leteckými společnostmi. Nepohodlí a davy lidí však nejsou největšími obavami cestujících. Zpoždění a zrušené lety jsou obzvláště frustrující. Každý, kdo letěl alespoň několikrát, jistě přesně ví, o čem mluvíme. Co můžete v této situaci udělat? Kdy máte nárok na kompenzaci zpoždění letu a kolik peněz můžete získat?

Pokud patříte k těm šťastlivcům, kterým nikdy nebyl zrušen let nebo došlo k výraznému zpoždění, jistě vás napadlo, co dělat v takové situaci. Bohužel obvykle můžete udělat jen málo, ale určitě byste měli pamatovat na svá práva.

 

Kdy a kolik je splatná kompenzace zpožděného letu?

Letadla jsou opravdu pozdě, ale ne vždy kvůli chybě dopravce a ne vždy dost na to, abyste mohli požadovat náhradu. Kdy tedy máte nárok na odškodnění? O přistoupení můžete požádat, pokud přistanete v cílovém místě nejméně o tři hodiny později, než bylo původně plánováno. Co když se rozhodnete nenastoupit kvůli zpoždění letu? V takové situaci můžete požádat o náhradu škody, ale pouze v případě, že zpoždění na začátku nebylo menší než pět hodin.

Pamatujte, že zpoždění není vždy způsobeno dopravcem, a proto nemůžete počítat s obdržením náhrady v každé situaci . Mluvím o tzv vyšší moc, tj. důvody zpoždění nebo zrušení letu mimo kontrolu dopravce, např. stávka pracovníků řízení letového provozu, obtížné povětrnostní podmínky, politická nestabilita v zemi atd.

Předpokládejme, že váš let je zpožděn o mnoho hodin kvůli poruše letadla, takže chyba spočívá na dopravci (předpokládáme, že porucha není způsobena třetími osobami, kolizemi s ptáky atd.). Na co se můžete v takové situaci spolehnout?

  1. Pokud dojde ke zpoždění dvou a více hodin, můžete očekávat, že dopravce zajistí jídlo a pití.
  2. Pokud je váš let zrušen a následující den vám bude nabídnuta alternativa, můžete očekávat nejen jídlo, ale také ubytování přes noc a transfery z hotelu na letiště.
  3. Je velmi pravděpodobné, že vám zaměstnanci leteckých společností nabídnou jako náhradu dárkový poukaz na vaši příští rezervaci . Můžete to přijmout, ale pamatujte, že v tomto případě se automaticky vzdáváte své finanční náhrady. Nezapomeňte zkontrolovat, co je pro vás výhodnější – bezplatný let nebo kompenzace.

Když už mluvíme o penězích – kolik může být kompenzace za zpožděný let?

  • 250 EUR, pokud je trasa letu menší než 1 500 km,
  • 400 EUR, je- li trasa letu mezi 1 500 a 3 500 km,
  • 600 EUR, je- li trasa letu delší než 3 500 km.

Jak požádat o odškodnění? Veškeré informace o tomto najdete na webových stránkách vašeho přepravce. Můžete také využít pomoci profesionálních společností, ale v takovém případě bude výše kompenzace snížena provizí zprostředkovatele.

 

Zrušení nebo zpoždění letu – na co si musíte pamatovat?

Přestože následky zpožděných a zrušených letů nesou letecké společnosti (nesou náklady spojené s výplatou odškodnění), neměli byste zapomenout na dobrou pojistnou smlouvu. Naše  cestovní pojištění má širokou škálu krytí a poskytne vám profesionální pomoc v obtížných situacích a další podporu v případě zpožděného letu. O jaké podpoře mluvíme? Pokud přistanete v zahraničí o šest hodin později, než bylo plánováno, můžete očekávat náhradu výdajů vzniklých při nákupu základních životních věcí až do výše 2 000 PLN. A co víc, můžete také počítat s pomocí našeho pohotovostního centra, ve kterém vám poskytneme informace o volných pracovních místech, blízkých půjčovnách automobilů nebo stanovištích taxi.