Rodina chilského básníka Pabla Nerudy tvrdí, že nové důkazy ukazují, že byl zavražděn

Slavný chilský spisovatel a diplomat Pablo Neruda
Slavný chilský spisovatel a diplomat Pablo Neruda

Slavný chilský spisovatel a diplomat oficiálně zemřel na rakovinu pouhých 12 dní po vojenském převratu. Nové důkazy naznačují, že to není to, co ho ve skutečnosti zabilo.

Objevily se nové důkazy o tom, že nejslavnější chilský básník mohl být zavražděn před 50 lety.

Nositel Nobelovy ceny a bývalý senátor Chile Pablo Neruda podle soudních znalců zemřel na otravu v roce 1973. Jeho synovec, Rodolfo Reyes, potvrdil změnu příběhu z oficiální pozice, že Neruda zemřel na komplikace rakoviny prostaty.

1941, Pablo Neruda, leží v posteli v Mexico City, zotavuje se ze zranění, které policie údajně podle policie způsobila skupina německých občanů v Cuernavaca den předtím.
1941, Pablo Neruda, leží v posteli v Mexico City, zotavuje se ze zranění, které policie údajně podle policie způsobila skupina německých občanů v Cuernavaca den předtím.

Řidič Neruda desítky let tvrdil, že byl otráven. Případ Nerudovy smrti byl dlouho podezřelý, protože spisovatel zemřel pouhých 12 dní poté, co státní převrat vedený generálem Augustem Pinochetem vytlačil socialistickou vládu jeho přítele Salvadora Allendeho.

Neruda předtím odešel do exilu z Chile, když prezident Gabriel González Videla v roce 1948 zakázal komunismus, zatímco básník sloužil jako senátor za komunistickou stranu. Po svém návratu do Chile v roce 1952 si Neruda udržoval spojení se socialistickou politikou a byl otevřeným řečníkem v celosvětovém měřítku.

Nyní, 50 let po jeho smrti, má být zveřejněna soudní zpráva o jeho smrti o skutečné příčině Nerudovy smrti. Před několika lety mezinárodní forenzní experti odmítli oficiální příčinu smrti jako kachexii nebo slabost a chřadnutí těla v důsledku chronického onemocnění. Reyes tvrdí, že testy ukázaly „velké množství Cloristridium botulinum, které je neslučitelné s lidským životem“. Silný toxin může způsobit paralýzu nervového systému a smrt.

Reyes dále říká, že laboratorní testy dospěly k závěru, že toxin byl podán, když byl básník ještě naživu.

Nerudovo tělo bylo v roce 2013 exhumováno, aby se zjistila příčina jeho smrti. Nejprve nebyly nalezeny žádné toxické látky, ale v roce 2015 chilská vláda prohlásila, že za jeho smrt je „vysoce pravděpodobně odpovědná třetí strana“. Neruda byl znovu pohřben. V roce 2017 nový tým mezinárodních vědců odmítl rakovinu jako příčinu jeho smrti.

Allende, Nerudův přítel a sloužící socialistický prezident, který byl odstraněn v roce 1973, se raději zabil, než aby se vzdal Pinochetovým jednotkám. V tu chvíli měl Neruda v plánu odejít znovu do exilu. Den před plánovaným odjezdem byl převezen sanitkou na kliniku v Santiagu, kde zemřel.

Za svůj život Neruda nashromáždil desítky cen, včetně Nobelovy ceny za literaturu z roku 1971, ale v posledních letech se objevila kritika ze strany feministických skupin za znásilnění, kterého se dopustil ve třicátých letech a o kterém vyprávěl ve své knize „Přiznávám, že jsem žil. .“ Je také kritizován za to, že opustil svou jedinou dceru Malvu Marinu, protože se narodila s hydrocefalem.