Čínský premiér Wen Ťia-pao vyzval KLDR k zavedení tržního mechanismu

Čínský premiér Wen Ťia-pao
Čínský premiér Wen Ťia-pao

Čínský premiér Wen Ťia-pao povzbudil Severní Koreu, aby povolila „tržní mechanismus“ s cílem konsolidovat své hospodářství. Informovala o tom dnes čínská státní média.

Wen se tak vyjádřil po pátečním setkání s vlivným strýcem mladého severokorejského vůdce Kim Čong-una v Pekingu. Čang Song-tcheka vnímají jako hybnou sílu plánovaných reforem v izolované a chudé KLDR.

Pro jejich realizaci je však nezbytná podpora Číny, konstatuje agentura Reuters. Čang je nejprominentnější severokorejskou návštěvou Číny, odkdy se Kim ujal moci v prosinci 2011.
Čínský premiér také doporučil Pchjongjangu podporu ekonomického růstu vylepšením zákonů a předpisů, prosazováním podnikatelských investic a reformou celní služby.

Se strýcem Kim Čong-una se setkal také čínský prezident Chu Ťin-tchao, čímž jasně podpořil nové vedení KLDR.

Letošní návštěva severokorejské delegace v čele s Čangem přinesla dohodu s čínskými představiteli o zintenzivnění vzájemného obchodu. Na jednáních zaznělo, že spolupráce ve dvou pohraničních ekonomických zónách přinesla již vynikající výsledky, a že se dostaly do stádia trvalého růstu.
Zhruba sto čínských společností již KLDR poskytlo nefinanční pomoc v hodnotě více než 300 milionů dolarů.

Čínsko-severokorejský obchodní obrat dosáhl loni 5,7 miliardy USD (4,61 miliardy eur) a meziročně vzrostl o 2,2 miliardy USD.

Minulý týden přinesl britský deník Daily Telegraph informaci, že nový lídr Kim Čong-un plánuje v Severní Koreji provést reformy podle čínského vzoru.