Zahradní jezírka Fine Lake Praha jezírková technika

Zahradní jezírka Fine Lake Praha jezírková technika.

Pokud máte zahradu a chcete si jí hezky ozdobit pěkným zahradním jezírkem a rozhodli jste si jej vybudovat sami, poradíme vám, jak si to usnadnit a nedělat chyby. Zahradní jezírko je stejně jako třeba altán nebo pergola velmi dobrý způsob, jak si zkrášlit svou zahradu a okolí rodinného domu, chaty či chalupy. Zahradní jezírko je velmi krásnou ozdobou zahrady, vyžaduje však dost práce při jeho stavbě a pravidelnou péči při jeho údržbě. Výsledek ale určitě stojí za to.

Místo pro zahradní jezírko

Výběr místa je velmi důležitý. Je třeba eliminovat padající listí do vody z okolních stromů, a pokud v něm máme ryby, doporučená doba, kdy na má na zahradní jezírko svítit slunce je asi 6 hodin. Nejlepší je tedy se stromům raději vyhnout a kromě spadlého listí do vody vyloučit i možné poškození stromů dna zahradního jezírka jejich kořeny. Po správném výběru místa je třeba určit velikost a tvar. Naznačit si obrys pro vyhloubení jámy a položení fólie či plastové nádrže. Vyznačte si nejprve obrys zahradního jezírka pomocí kamínků, písku, barevným sprejem, či provazem a kolíky. Vyznačte si raději rovnou i jednotlivé hloubky jezírka, aby se vám mnohem lépe hloubily.

Než začneme stavět

Hotové plastové nádrže je třeba dobře usadit, aby nepraskly. Fólie by měly být odolné vůči UV paprskům, nízké teplotě a bez chemických látek. Pokud je jezírko velké, svaření dílů fólie nechte na odbornících. Hloubka jezírka má být minimálně 1 m, aby voda v zimě nezamrzla. Pokud nelze zajistit jezírku poloviční stín, vysaďte kolem něj neopadavé stromy a hladinu pokryjte lekníny. Po naznačení tvaru jezírka ve zvoleném tvaru vytvořte jámu. Zahradní jezírko může být koupací nebo jen okrasné. Podle toho vybírejte filtry a filtrační zařízení. Rostliny a rybičky do zahradního jezírka mu dodají krásný vzhled a vytvoří z něj určitý biosystém.

Stavba zahradního jezírka

V nejhlubším místě jezírka přidejte 25 cm pro snadné umístění sacího koše čerpadla. Jámu vyčistěte od kamenů i kořenů a nasypte 10 cm vrstvu písku. Okraje a zóny zakončete lemem bránícím sjíždění písku, kamenů a rostlin do nižších vrstev. Na písek dejte ochrannou geotextilii proti protržení folie. Kolem jezírka vybudujte 15 cm hluboký příkop. Kapilární uzávěra zabrání sklouznutí fólie dovnitř. Fólie má přesahovat 50 cm. Při pokládce je pružnější a elastičtější, když je teplo. Důležité je čerpadlo s filtrací. Dno v nejhlubší části pokryjte 1 cm vrstvou jemného štěrku či písku a napusťte vodu do nejhlubší části. Osázejte jezírko vodními rostlinami v košících, květináčích nebo použijte sázecí kapsy zatížené kameny a dopusťte vodu.