Tisíce lidí protestovaly v Severní Makedonii kvůli kompromisu o členství v EU

Tisíce lidí protestovaly v Severní Makedonii kvůli kompromisu o členství v EU
Tisíce lidí protestovaly v Severní Makedonii kvůli kompromisu o členství v EU

Demonstranti nepožadují žádné ultimátum pro členství v bloku kvůli sporu země s Bulharskem
BĚLEHRAD, Srbsko

Tisíce lidí se v pondělí sešly v hlavním městě Severní Makedonie na protest proti francouzskému návrhu, který se snaží ukončit spor země s Bulharskem, který blokuje snahu Skopje o vstup do Evropské unie.

Protest organizovaný pod heslem „Ultimátum – ne, děkuji“ pokračoval osmý den.

Lidé zahájili protest před vládní budovou a poté šli k ministerstvu spravedlnosti a budově parlamentu a vyjádřili svou nespokojenost s návrhem.

Demonstranti se poté rozešli s tím, že v dalších dnech budou v protestech pokračovat.

Minulý týden došlo k násilnostem, když skupina lidí házela kameny, židle a lahve na demonstranty a muž byl zadržen poté, co vystřelil do vzduchu.

Bulharsko blokuje snahy Severní Makedonie o vstup do Evropské unie a obviňuje ji z nerespektování historických a kulturních vazeb. Bulharsko vzneslo řadu požadavků, včetně uznání, že jazyk Severní Makedonie je odvozen od bulharštiny, a uznání bulharské menšiny v zemi.

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil návrh, který zahrnoval řešení problémů mezi Bulharskem a Severní Makedonií v rámci jednání EU.

Francouzský návrh se po schválení všemi členskými státy EU proměnil v evropský návrh. Počítalo se zrušením dvouletého veta Bulharska na členství Severní Makedonie v EU.

Bulharský parlament koncem června odhlasoval zrušení svého veta při jednáních o přistoupení Severní Makedonie k EU za určitých podmínek.

Hlasování přišlo jen den poté, co Ukrajina a Moldavsko získaly status kandidátské země EU, částečně v reakci na ruskou válku na Ukrajině.

Podle podmínek parlamentu zůstane Severní Makedonie loajální k dohodě podepsané v roce 2017 v oblasti přátelství, dobrých sousedských vztahů a spolupráce s Bulharskem během procesu vyjednávání s EU, Bulhaři v Severní Makedonii budou registrováni jako „stát -tvorný prvek“ v ústavě země, makedonština nebude považována za jiný jazyk než bulharštinu a EU bude garantem za provádění těchto podmínek.

Přestože Bulharsko bylo první zemí, která uznala Severní Makedonii jako stát, vedou se debaty o společné historii, kterou nelze sdílet. Diskuse na toto téma jsou ponechány v kompetenci odborníků.

Severní Makedonie je kandidátskou zemí od roku 2005.