Stejně jako Terminátor je inflace v USA tak brutální

Stejně jako Terminátor je inflace v USA tak brutální
Stejně jako Terminátor je inflace v USA tak brutální

Spotřebitelské ceny v USA se od května 2022 nezvýšily tolik jako v květnu 2022. Podle údajů zveřejněných v pátek Američané bojují s prudce rostoucími cenami plynu, potravin a bydlení.

Podle amerického statistického úřadu se inflace v předchozím roce v květnu zvýšila o 8,6 procenta z 8,3 procenta v dubnu. Podle odhadů, které dříve sestavil Bloomberg, ekonomové očekávali v květnu nárůst o 8,3 procenta ve srovnání s indexem spotřebitelských cen 8,6 procenta, napsal Yahoo Finance .

Meziměsíčně inflace vzrostla o jedno procento ve srovnání s 0,3 procenta v dubnu, takže ceny dále rostly. Jádrová inflace, která eliminuje rychlé změny cen potravin a plynu, vzrostla v květnu o šest procent z předchozího roku, než analytici očekávali 5,9 procenta.

Nejvíce vzrostly ceny potravin a zboží dlouhodobé spotřeby.

Pro srovnání, maďarská inflace byla v květnu 10,7 procenta a jádrová inflace 12,2 procenta na roční bázi.

Poslední nárůst inflace byl podle agentury Bloomberg způsoben především růstem cen ubytování, benzínu a potravin. Energetický index stoupl za měsíc v květnu o 3,9 procenta a index benzínu o 4,1 procenta. Ceny energií vzrostly v květnu o 34,6 procenta oproti stejnému měsíci loňského roku, což je největší změna od září 2005.

Mezitím potravinářský index vzrostl od dubna do května o 1,2 procenta a ceny potravin vzrostly o 10,1 procenta oproti stejnému období loňského roku, což je největší nárůst od března 1981.

Nájemné v bytech vzrostlo v květnu meziměsíčně o 0,6 procenta, což je největší nárůst od března 2004. Ekvivalentní nájemné pro vlastníky vzrostlo v květnu o 0,6 procenta, což je nejvyšší úroveň od srpna 1990.

Po této zprávě začaly akciové futures klesat, protože investoři očekávají, že Federální rezervní systém (Fed) bude pokračovat ve zvyšování  základních sazeb a zavádění monetárního zpřísnění, aby zpomalil růst cen.