Pro tohle budou trhy žít: začala inflace v Polsku konečně klesat?

začala inflace konečně klesat?
začala inflace konečně klesat?

V příštím týdnu uvidíme, zda v červenci ceny v Polsku rostly o něco pomaleji než v červnu. Zprávy o inflaci budou také zveřejňovat Američané a Číňané.

pondělí 8. srpna

Začátek týdne nebude plný zajímavých makroekonomických dat. Investoři mohou ceny ve statistikách čínského zahraničního obchodu zveřejněných o víkendu. V 10:30 bude zveřejněno čtení indexu Sentix.

úterý 9. srpna

Úterý také nebude pro analytiky příliš náročné. Určitý zájem mohou vzbudit údaje o inflaci v Maďarsku. Odpoledne Američané oznámí změnu jednotkových nákladů práce a produktivity práce za uplynulé čtvrtletí.

Středa 10. srpna

Ve středu se investoři dozvědí údaje o červencové inflaci v dalších zemích. Během noci polského času se Číňané pochlubí nízkým zdražením. V 8:00 Německo zveřejní konečný údaj za minulý měsíc – předběžné odhady ukázaly pokles indexu CPI, ale nárůst indexu HICP .

Pro finanční trhy bude nejdůležitější americká zpráva (14:30). V červnu inflace CPI v USA nečekaně vzrostla na 9,1 procenta. Analytici odhadují, že v červenci se roční dynamika snížila na 8,9 %, někteří se domnívají, že Spojené státy již překonaly vrchol inflace. To, jak rychle spotřebitelské ceny rostou, ovlivňuje rozhodování orgánů Federálního rezervního systému o úrokových sazbách. Příští zasedání FOMC se však bude konat až ve druhé polovině září. Do té doby budou zveřejněna data o inflaci (a situaci na trhu práce) v srpnu.

čtvrtek 11. srpna

Ve čtvrtek by měl být také klid. Ve 14:30 dorazí na trhy americká statistika: týdenní data o počtu dávek v nezaměstnanosti a červencový údaj o inflaci výrobců. K tomuto datu je naplánováno zveřejnění zprávy kartelu OPEC.

Pátek 12. srpna

V pátek nás čekají další statistické publikace, ale o Vislu s největší pravděpodobností velký zájem nevzbudí. Poznáme mj Růst HDP Spojeného království v červnu a ve druhém čtvrtletí, červnová dynamika průmyslové výroby v zemích EU, údaje o inflaci z Francie a Španělska a zpráva University of Michigan obsahující mj. předběžné odhady inflačních očekávání Američanů.