Pohroma falešných zpráv v brazilských prezidentských volbách

Fotografie ukazuje mobilní telefon se slovy „Fake News“ na pozadí zpráv o brazilských prezidentských volbách 29. srpna 2022
Fotografie ukazuje mobilní telefon se slovy „Fake News“ na pozadí zpráv o brazilských prezidentských volbách 29. srpna 2022

Jen několik týdnů před prezidentskými volbami se úřady v Brazílii snaží omezit záplavu dezinformací, které kolují online. Přestože je země lépe připravena vypořádat se s falešnými zprávami, než tomu bylo během kampaně v roce 2018, kdy Jair Bolsonaro vyhrál prezidentský úřad, určité typy obsahu a platforem se nadále vyhýbají kontrole.

Příznivci prezidenta Jaira Bolsonara se ve velkém počtu zúčastnili 7. září u příležitosti dvoustého výročí nezávislosti Brazílie na Portugalsku . Na pláži Copacabana v Rio de Janeiru drželo moře jednotlivců oděných v zeleno-žlutých chytrých telefonech, jak zběsile pořizovali, sdíleli a znovu zveřejňovali fotografie.

Jednou z nich je i padesátiletá Sonia z Ria. „Sdílím vše, co obdržím, se skupinami WhatsApp je to okamžité,“ říká a zuřivě píše. Videa a fotky z dne už rozeslala všem svým kontaktům, i když osobně zná jen zlomek z nich.

Tyto skupiny zasílání zpráv jsou primárním nástrojem pro falešné zprávy v Brazílii a sestávají z nekonečného toku hrozivých zpráv psaných velkými písmeny. „Naléhavě, Lula plánuje Bolsonarův atentát,“ stojí v jednom z nich. „Příznivec Luly kritizuje vlajku Brazílie,“ říká další. Falešné průzkumy předpovídající Bolsonarovo vítězství široce kolují: „Tyto záměry hlasování se aktualizují každé čtyři hodiny. Chcete-li zaručit nepodvodné hlasování, sdílejte toto s pěti přáteli!“

Od roku 2018 jsou sociální média Bolsonarovým oblíbeným prostředkem pro komunikaci s jeho podpůrnou základnou, zatímco tradiční média jsou vykreslována jako nepřítel, kterého je třeba porazit. „Všichni novináři jsou zkorumpovaní, jsou to leninisté, trockisté,“ říkají někteří z prezidentových příznivců na Copacabaně.

Nad plážovou promenádou byl vztyčen obrovský transparent. „Skutečný tisk,“ zněla slova vyzdobená nad hlavami bloggerů a influencerů, kteří podporují Bolsonara. Někteří z nich mají na sociálních sítích přes jeden milion sledujících a svou online platformu ochotně využívají k útokům na novináře z brazilských mainstreamových médií. „Jste ostudou pro zemi,“ je opakující se nadávka.

Brazilský demonstrant se 7. září 2022 vyfotil svým smartphonem v Rio de Janeiru
Brazilský demonstrant se 7. září 2022 vyfotil svým smartphonem v Rio de Janeiru

WhatsApp, zdroj zpráv

Brazílie je po Indii druhým největším trhem na světě pro WhatsApp – a tato aplikace je jedním z hlavních kanálů pro příjem falešných zpráv. Šest z každých 10 Brazilců používá aplikaci pro zasílání zpráv denně. Studie z roku 2019, kterou zadal brazilský kongres, zjistila, že 79 procent Brazilců získává zprávy primárně z WhatsApp.

Bolsonaro toho úspěšně využil během své kampaně v roce 2018. Bývalý výsadkář, v té době byl na politickém okraji, člen malé strany s malým vlivem a málo prostředků – a tak vše vsadil na služby rychlého zasílání zpráv. Fotky, memy, videoklipy, všechny sdílené prostřednictvím milionů zpráv na WhatsApp, sloužily jako reklamy jeho kampaně.

Rok po Bolsonarově vítězství WhatsApp – který patří mateřské společnosti Facebooku Meta – připustil, že některé společnosti porušily podmínky služeb platformy pro zasílání zpráv a použily falešná čísla k hromadnému zasílání zpráv o politickém obsahu. Po reakci WhatsApp nastavil limity, kolikrát lze zprávu přeposlat, a limity počtu účastníků ve skupině.

Brazilský muž kontroluje svůj smartphone během demonstrace v Rio de Janeiru 7. září 2022.
Brazilský muž kontroluje svůj smartphone během demonstrace v Rio de Janeiru 7. září 2022.

Čtyři z 10 Brazilců denně dostávají dezinformace

Navzdory tomu aplikace pro zasílání zpráv nadále hraje důležitou roli v brazilské politice – a zásadně změnila způsob, jakým v zemi probíhají volební kampaně. Jak se blíží první kolo prezidentských voleb, šíří se stále více dezinformací. „Množství falešných zpráv v oběhu je tak rozšířené a znepokojivé, že je těžké je vyčíslit,“ říká Fernanda Bruno, profesorka na Federální univerzitě v Rio de Janeiru a koordinátorka MediaLab UFRJ.

Studie Poynterova institutu zjistila, že čtyři z 10 Brazilců denně dostávají dezinformace a že některá témata se objevují znovu a znovu. Jedna z nejrozšířenějších falešných zpráv zpochybňuje roli Nejvyššího volebního soudu a spolehlivost brazilských elektronických volebních uren.

„Toto zpochybňování spolehlivosti volebního procesu je podobné volební kampani v roce 2020 ve Spojených státech ,“ říká Bruno, který je odborníkem na dopady sociálních médií. „Několik studií vidí podobnosti mezi dezinformačními strategiemi používanými ve Spojených státech a Brazílii.“

V Brazílii vyšetřování federální policie naznačuje, že za touto dezinformační strategií stojí samotná prezidentova rodina. V roce 2020 vyšetřování odhalilo existenci „úřadu nenávisti“, který údajně vedou Bolsonarovi synové politiků. Jeho cílem je údajně šíření fake news a útoky na tradiční média a novináře.

Bolsonarovi synové vždy existenci takového úřadu popírali. Na svých osobních instagramových účtech však pravidelně sdílejí falešné zprávy. Eduardo Bolsonaro, federální zákonodárce, nedávno zveřejnil videa, ve kterých řekl, že Luiz Inácio Lula da Silva a jeho Dělnická strana povzbuzují své příznivce k invazi do kostelů a pronásledování křesťanů v zemi.

V letošní prezidentské kampani se obě strany v rámci své komunikační strategie uchýlily k dezinformacím. Od ledna letošního roku bylo u volebních orgánů podáno více než 30 stížností na šíření falešných zpráv. Z toho 26 podala Lulova Dělnická strana proti stoupencům Bolsonara a dokonce i samotnému prezidentovi. Mezitím Bolsonarova Liberální strana podala na Lulu sedm stížností, zejména ho obvinila z nenávistných projevů za to, že Bolsonara označil za „genocidního“.

Úrodná půda pro dezinformace

Někteří pozorovatelé vidí tuto hyperpropojenou Brazílii jako zemi, která je „závislá na internetu“, což je něco jako regionální trend. Podle Kantar Institute má Latinská Amerika jednu z nejvyšších penetrací sociálních médií na světě – a jednu z nejnižších úrovní důvěry v instituce.

Zpravodajské organizace, sociální média a vládní instituce v Brazílii se všechny pokusily podniknout kroky k řešení této dezinformační tsunami. V roce 2020 Nejvyšší volební soud spustil platformu pro kontrolu faktů nazvanou „ Fato ou Boato “ (Fakt nebo pověst). Informace o volbách a elektronické volební urny naleznete na těchto webových stránkách, stejně jako ověřené články a vzdělávací obsah.

Norští politici kritizují přesun magnáta Kjell Inge Rokke do Švýcarska
Norští politici kritizují přesun magnáta Kjell Inge Rokke do Švýcarska

Bruno si však nemyslí, že tyto snahy jsou dostatečné. „Platformy sociálních médií zatím nejsou schopny bojovat se všemi těmito nepravdivými informacemi, zejména s těmi, které pocházejí od skupiny Meta,“ říká. Přestože se Facebook zavázal řešit problém falešných zpráv, mezinárodní nevládní organizace Global Witness nedávno odhalila nedostatečné moderování platformy zveřejněním desítek falešných zpráv, které byly staženy.

Bruno dodává, že tábor Bolsonaro se obrátil na nový nástroj. „Telegram je nyní novým aktérem dezinformací v této kampani,“ říká. Aplikace Telegram, která je méně sledována než WhatsApp, se stala novým kanálem pro šíření nenávistných projevů a výzev k násilí – a tím přilévá olej do ohně politického napětí, když se hlasování 2. října blíží.