Nejziskovější firmou světa je zřejmě saúdskoarabský ropný koncern

Nejziskovější firmou světa je zřejmě saúdskoarabský ropný koncern
Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán očekává, že uvedení akcií společnosti na burzu by mohlo přinést rekordních 100 miliard USD a hodnota společnosti by dosáhla 2 biliony USD.

Nejziskovější firmou světa je pravděpodobně saúdskoarabská ropná společnost Aramco. Uvádí to agentura Bloomberg, která zveřejnila první informace o financích koncernu.

Po desetiletí měl k údajům o financích saúdskoarabského ropného gigantu přístup jen úzký okruh vedení firmy, vládních představitelů a princů, nyní však s některými údaji přišla agentura Bloomberg. Podle jejích informací dosáhla Aramco za 1. pololetí minulého roku čistý zisk 33,8 miliardy USD (27,43 miliardy eur). Firma k údajům uvedla, že jsou nepřesné, více se však vyjádřit odmítla.

V případě, že jsou přesné, Aramco tak překonala zisk americké společnosti Apple (28,9 miliardy USD), firmy Samsung (14 miliard USD) či amerického ropného koncernu Exon Mobil (7,4 miliardy USD). Navíc Aramco je prakticky bez dluhu a ve srovnání se světovou konkurencí má mimořádně nízké produkční náklady.

Na druhé straně, uvádí Bloomberg, na společnost negativně působí vysoká závislost Rijádu od jejích výsledků, díky kterým království financuje náklady na sociální zabezpečení, na armádu, jakož i okázalý životní styl princů. Finanční údaje zároveň poukazují na vysokou citlivost společnosti od vývoje cen ropy. V 1. pololetí 2016, kdy ceny ropy dosahovaly v průměru 41 USD za barel (159 litrů), koncern dosáhl čistý zisk pouze 7,2 miliardy USD. Tento rok, kdy ceny ropy vyskočily na více než 70 USD / barel, se však počítá s výrazným růstem i ve srovnání s rokem 2017, kdy se situace na trhu s ropou zlepšila.

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán očekává, že uvedení akcií společnosti na burzu (firma plánuje prodat 5-% podíl) by mohlo přinést rekordních 100 miliard USD a hodnota společnosti by dosáhla 2 biliony USD. Někteří analytici a zástupci ropného průmyslu však o tom pochybují. Očekávají, že realističtější je hodnota od 1 do 1,5 bilionu USD.