Macron říká, že dohoda o íránském jaderném programu je „stále možná“

Francouzský prezident Emmanuel Macron gestikuluje během tiskové konference po summitu G7 na zámku Schloss Elmau poblíž Garmisch-Partenkirchen, Německo, 28. června 2022
Francouzský prezident Emmanuel Macron gestikuluje během tiskové konference po summitu G7 na zámku Schloss Elmau poblíž Garmisch-Partenkirchen, Německo, 28. června 2022

Francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotu řekl svému íránskému protějšku Ebrahimu Raisimu, že oživení přelomové dohody o jaderných kapacitách Teheránu z roku 2015 je „stále možné“, ale musí se tak stát „co nejdříve“.

Macron také „vyjádřil své zklamání“ nad absencí pokroku po přerušení jednání ve Vídni a zdůraznil, že je třeba, aby se Írán vrátil k dohodě a realizoval své jaderné závazky, podle prohlášení francouzského předsednictví.

Podle AFP přichází Macronův telefonát s Raisim v době, kdy jednání ve Vídni mezi Íránem a světovými mocnostmi včetně USA jsou od března pozastavena.

Cílem dohody z roku 2015 bylo zabránit Íránu v rozvoji schopnosti získat atomovou bombu výměnou za zrušení sankcí, které ochromily jeho ekonomiku.

Bývalý prezident Donald Trump však v roce 2018 jednostranně odstoupil od dohody USA a znovu uvalil sankce, což vedlo Teherán k tomu, že začal ustupovat od svých závazků.

Íránské předsednictví uvedlo, že Raisí v sobotu během dvouhodinového rozhovoru s Macronem „odsoudil nekonstruktivní postoje a činy USA a evropských zemí“.

Minulý týden íránský představitel řekl, že Teherán má technickou kapacitu na výrobu jaderné bomby, ale objasnil, že se nerozhodl žádnou vyrobit.

Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že v jeho jaderné politice nedošlo k „žádné změně“.

Macron také během hovoru s Raisim „zopakoval své hluboké znepokojení“ nad čtyřmi francouzskými občany „svévolně drženými“ v Íránu.

Patří mezi ně Benjamin Briere, odsouzený k více než osmi letům vězení za špionáž, a francouzsko-íránský výzkumník Fariba Adelkhah, který byl v květnu 2020 odsouzen na pět let vězení za ohrožení národní bezpečnosti.

Dva další zadržení jsou odboráři zadržovaní od 11. května a obvinění z ohrožování íránské bezpečnosti.