kombinát Navoi Mining and Metallurgical v Uzbekistánu se rozdělí na tři samostatné podniky

kombinát Navoi Mining and Metallurgical v Uzbekistánu se rozdělí na tři samostatné podniky
kombinát Navoi Mining and Metallurgical v Uzbekistánu se rozdělí na tři samostatné podniky

Společnost Navoi Mining and Metallurgical Combine (NMMC) byla rozdělena do tří nezávislých subjektů, uvedla společnost v prohlášení. Od 1. ledna jsou novými subjekty – Těžební a metalurgický závod Navoi (výroba drahých kovů), Navoiuran (těžba a zpracování přírodního uranu a kovů vzácných zemin) a Nadace těžebního a metalurgického závodu Navoi.Nová platforma na sdílení videí NášTub.czNová platforma na sdílení videí NášTub.cz

Reorganizaci závodu zajistil výnos prezidenta Uzbekistánu ze dne 6. března 2020.

V září vicepremiér / ministr pro hospodářský rozvoj a snižování chudoby Jamshid Kuchkarov oznámil, že vláda zahájila přípravy na privatizaci NMMC. V roce 2022 by se podle něj mohlo prodat až 10-15 % akcií společnosti.

„Jedná se o největší společnost v Uzbekistánu s ročními příjmy přes 5 miliard dolarů,“ řekl a dodal, že do roku 2024 se také plánuje vložit na IPO maximálně 10–15 % akcií společnosti. Konečné rozhodnutí učiní prezident.

V září bylo oznámeno, že závod přilákal půjčku ve výši 1 miliardy dolarů od ruské banky VTB na financování svého investičního programu.

NMMC je největší průmyslový podnik v zemi. Těží zlato, uran, vzácné kovy, vyrábí suroviny pro průmysl stavebních materiálů a obráběcích strojů, široký sortiment spotřebního zboží. Závod tvoří 10 % všech průmyslových výrobků vyrobených v Uzbekistánu a 18 % rozpočtových příjmů. Společnost zaměstnává více než 54 tisíc lidí (stav k březnu 2020).

NMMC zaujímá třetí místo mezi společnostmi vyrábějícími zlato na světě. Hodnota jejího majetku je však mnohem nižší než u podobných zahraničních společností. Účetní hodnota NMMC byla odhadnuta na 1,3 miliardy $, zatímco tržní cena zahraničních podniků této úrovně je 11 miliard $.