Čína, USA drží obchodní rozhovory, souhlasí s „posunutím vpřed“ první fázi dohody

Přední čínští a američtí vyjednavači telefonovali v úterý a dohodli se na „prosazení“ své ekonomické dohody první fáze, a to uprostřed rostoucího napětí mezi oběma stranami na několika frontách.

USA a Čína podepsaly dohodu v lednu, čímž přinesly částečné příměří ve své přetrvávající obchodní válce a zavázaly Peking k dovozu dalších 200 miliard dolarů do amerických produktů v průběhu dvou let, od automobilů a strojních zařízení po ropu a zemědělské produkty.

Pandemie COVID-19 však vyvinula tlak na dohodu a čínské nákupy tohoto zboží zaostávaly.

Obě země rozhovory potvrdily v samostatných prohlášeních.

Washington uvedl, že strany „řešily kroky, které Čína přijala k uskutečnění strukturálních změn vyžadovaných dohodou“.

Uvedené změny by podle ní „zajistily větší ochranu práv duševního vlastnictví, odstranily překážky americkým společnostem v oblasti finančních služeb a zemědělství a odstranily vynucený přenos technologií“.

Dodala, že obě strany „vidí pokrok a jsou odhodlány podniknout kroky nezbytné k zajištění úspěchu dohody“.

V prohlášení Pekingu se uvádí, že „konstruktivní dialog“ mezi oběma stranami „souhlasil s vytvořením podmínek a atmosféry pro pokračování v prosazování provádění první fáze čínsko-americké hospodářské a obchodní dohody“.

Dohoda první fáze požadovala, aby úředníci každých šest měsíců pořádali „odbavení“.

Montážní napětí

Americký prezident Donald Trump však v posledních týdnech zintenzívnil rétoriku proti Číně před očekávaným tvrdým znovuzvolením, což vyvolává otázky ohledně osudu dohody i možnosti dohody ve druhé fázi.

Napětí mezi oběma zeměmi vzrostlo kvůli řadě problémů, včetně viny za pandemii koronavirů a čínské politiky v Sin-ťiangu a Hongkongu.

Potvrzení hovoru přišlo, když TikTok – vlastněná čínskou mateřskou společností Bytedance – podala žalobu, v níž zpochybnila americký vládní zásah proti populární video aplikaci, kterou Washington obviňuje z ohrožení národní bezpečnosti.

Trumpova administrativa dala společnosti ByteDance lhůtu na odprodání TikToku před zákazem aplikace ve Spojených státech. Argumentuje tím, že by TikTok mohla Čína využívat ke sledování umístění federálních zaměstnanců, vytváření dokumentace na lidech k vydírání a vedení firemní špionáže.

Společnost tvrdí, že čínské vládě nikdy neposkytla žádná uživatelská data z USA a Peking zařadil Trumpův zásah jako politický.

Optimistická poznámka, která zazněla z obchodní výzvy, předchází pětidenní cestě čínského ministra zahraničí Wang Yi do Evropy. Součástí návštěvy budou pravděpodobně diskuse o úloze Číny při výstavbě 5G sítě a čínském telekomunikačním gigantu Huawei.

Wang Yi v pondělí kritizoval USA v řídce zahalených komentářích o „politické manipulaci“ na setkání v Pekingu s maďarským ministrem zahraničí – prvním evropským ministrem, který navštívil Čínu od začátku propuknutí koronaviru.

Začátkem tohoto měsíce provedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo pětidenní návštěvu střední Evropy s kampaní, která naléhala na země, aby Huawei vyhýbaly.

Čínská technologická firma je Washingtonem považována za hrozbu a stala se klíčovou otázkou geopolitického patu mezi Pekingem a Washingtonem.