Bývalý bulharský premiér: Bylo by tragické vzdát se zkapalněného plynu a platit v rublech

„ Zkapalněný plyn ze Spojených států je pro Bulharsko nejlepší volbou “. V televizi Nova to řekl bývalý premiér Kiril Petkov. S dodavateli podle svých slov jednal osobně, bez prostředníků.

Bývalý bulharský premiér: Bylo by tragické vzdát se zkapalněného plynu a platit v rublech
Bývalý bulharský premiér: Bylo by tragické vzdát se zkapalněného plynu a platit v rublech

“ Pro mě by bylo tragické vzdát se zkapalněného plynu a platit v rublech. Ne za nic jiného, ​​ale proto, že se budu bát, co bude v zimě. Teď se mluví o tom, jestli nás Gazprom nechá platit v rublech.“ nebo ne. Rubl není problém. Skutečným problémem je bezpečnost dodávek. V tuto chvíli německé společnosti platí v rublech a zastavily plyn na Nord Stream 1, italské omezily své dodávky. Nejvíc se bojím že na podzim, až začne topná sezóna, začnou problémy. Například – plánovaná oprava nějaké turbíny ,“ řekl bývalý premiér.

Nejlepší variantou podle něj je, pokud bude Bulharsko letos v zimě nezávislé na Gazpromu

“ Když máte dodavatele, který si to od rána do večera rozmyslí, jak se můžete spolehnout, že bude v zimě korektní?“ Pokud se někomu podaří vyjednat nějaké množství, aby naplnil zásobník plynu v Chirenu nějakým levným plynem , ať to udělá. Tady jde o bezpečnost a cenu. Bezpečnost je důležitější než cena. Celá Evropa si klade otázku, co dělat, každý se bojí zimy. Bulharsko nepřestalo dodávat a mít plyn ani na vteřinu. Myslím, že jsme to v tuto chvíli zvládli perfektně ,“ dodal Petkov.

Vyjádřil se také k sedmi nádobám na zkapalněný plyn

“ Nabídka je v rámci rámcové smlouvy a je povinná. Jinými slovy, pokud si Bulharsko tyto tankery vyžádá, nabídková společnost nemůže odmítnout. Na říjen a listopad jsme byli připraveni s možností zaparkování lodi v Řecku. Neudělali jsme to.“ Nechtěli jsme je podepsat, protože jsme nechtěli, aby vláda v posledních 2-3 dnech řekla, „podepsali nějaké smlouvy o plynu .“ Chtěli jsme dát příštímu kabinetu příležitost k posouzení. Sedm tankerů byly v té době ceny pod evropským trhem ,“ řekl.

“ Na 24 hodin zastavil Gazprom dodávky zemního plynu , přestože máme existující smlouvu. O 2 týdny později k nám jezdily již 2 lodě a zařídili jsme přístav v Turecku. Jinými slovy, uprostřed největšího krize, kdy zuřila válka, na dva týdny se nám dařilo zaparkovat lodě. Dobré je, že těch sedm tankerů pochází přímo od výrobce. Dává je největší americká firma na světě, žádní prostředníci nejsou. Prostě mají řekněme 2 lodě jedou do Řecka v říjnu a listopadu, pak v případě potřeby vyjednávají s Tureckem. Dokázal jsem, že to lze stihnout za dva týdny ,“ vysvětlil Petkov.

Bulharsko podle něj mělo možnost, zda koupit americký zkapalněný plyn

“ Když je jedna strana povinna vám prodat a druhá strana není povinna koupit – tomu se říká opce. Tato opce obvykle stojí peníze. Podařilo se nám dohodnout, že by to Bulharsko nic nestálo ,“ řekl bývalý premiér. .

“ Pokud je cena lodí o 30 dolarů nižší než evropská cena, která je víceméně 30 eur, zpětné zplynování a převod nesmí být vyšší než 10 eur. Toto je strop, který může mít hodnotu bez ohledu na to, od koho sloty odebíráte. Jinými slovy, vyjednali jsme asi 20 eur pod tržní cenou. Když krizová centrála oznámila velmi strašnou věc, která se chystala, nikdo z Bulgargazu nebyl pozván na velitelství. Této společnosti, která byla ochotna se vzdát, nikdo nevolal. Říjnový slot. Americká firma také nebyla minimálně první týden kontaktována. Otázkou je, co přesně toto krizové velitelství dělá? Nezamknout říjnovou a listopadovou loď je velké riziko. Když jsme otočili kohoutkem a Borissov cvičil nesmysl, že v tom nic není, v řeckém zapojení už byl tlak 40 barů. Poté byl podepsán zákon 14, nyní potřebujeme zákony 15 a 16. Bulharské úřady je mohou snadno vydávat do konce srpna. Pokud v září nefunguje plynové spojení s Řeckem, budu skutečně tvrdit, že jde o zpoždění záměrně ,“ upřesnil Kiril Petkov.

Bývalý premiér také kritizoval vůdce GERB. Bojko Borissov podle něj škodí jak Bulharsku, tak své vlastní straně

“ Borissov ví, že s fungujícím soudním systémem by měl jít do vězení. Dokonce i evropští lídři mi řekli – měl by odejít do důchodu. Jedním z důvodů, proč nás nepouštějí do Schengenu, je ten, že se bojí, že Borissov znovu vstoupí.“ vlády. To mi řekl jeden z premiérů na jednání v Bruselu. Řekli mi také, že každý politik by měl vědět, kdy odejít do důchodu ,“ dodal Petkov.

Podle něj jsou věci, které se mu na úřednické vládě líbí. Jedním z nich je, že inspekce „kapitána Andreeva“ pokračují

“ Dobrá práce panu ministru Ivanu Demerdžievovi. Existují politiky, které musí pokračovat, a já doufám, že během těchto dvou měsíců neztratíme dynamiku ,“ uvedl Petkov.

Bývalý premiér také uvedl, že v této fázi neví, zda se „We Continue the Change“ objeví spolu s „Demokratickým Bulharskem“ se společnými listinami v nadcházejících volbách.

Petkov také komentoval pokusy kompromitovat vztah mezi ním a Lenou Borislavovou

“ Co bylo vidět, je, že když někteří politici nekradou, když je nemůžete za nic chytit, snažíte se je zakrýt žlutým svinstvem. Žlutost se u nás snaží být faktorem politiky. Myslím, že pod mou důstojnost, abych jim věnoval pozornost. Nějaký špatný úhel – zda ​​se zdálo, že se dotýká mé paže nebo ne, se stal zprávou dne. Bulharský divák se soustředí tam, místo aby se soustředil na to, co se děje s těmito 7 loděmi. Tito mafiáni, kteří chtějí zabránit tomu, abychom si vzali jejich peníze, nás zaplavují lajdáctví. Chci diváky oslovit – dávejte si pozor, kdo a jak vás chtějí rozptýlit, “ uzavřel.

Petkov se odvolává na „novinku“ před týdnem, kdy byli s Lenou Borslavovou „přistiženi“ při držení se za ruce v Národním shromáždění. Fotka se ukázala jako velmi diskutabilní úhel a následující video ukázalo, že k ničemu takovému nedošlo. To však nezabránilo některým z největších médií v Bulharsku, včetně Bulharské národní televize, šířit tento falešný příběh. Novinite.com záměrně nic ohledně této „události“ nezveřejnil.