Bulharský ministr vnitra: Tlak migrantů se zvýšil, ale neexistují žádné podmínky k obavám

bulharský ministr vnitra Ivan Demerdzhiev
bulharský ministr vnitra Ivan Demerdzhiev

„ Tlak migrantů na bulharsko-turecké hranici vzrostl, očekáváme, že se bude zvyšovat a jsme připraveni mu čelit. Zatím není důvod k obavám .“ Uvedl to úřadující Bulharský ministr vnitra Ivan Demerdzhiev, který kontroloval bulharsko-tureckou hranici v oblasti působnosti pohraniční policie Elhovo.

Dermendzhiev uvedl, že za stejné období loňského roku se migrační tlak zvýšil téměř 6krát a ve srovnání s minulým měsícem – o 24%. Za prvních sedm měsíců roku došlo k více než 60 000 pokusů o překročení hranice. Většinou od lidí ze Sýrie a Blízkého východu.

“ Se situací a problémy jsme se seznámili. Zatím není důvod k obavám. Dostupné síly se vyrovnávají. Vyčleněno je asi 860 lidí z vnitrozemí – policejních sil, které pomáhají pohraniční policii. Jsme pečlivě, denně monitorujeme situaci a pokud dojde ke změně, jsme připraveni reagovat dalšími silami a změnou v organizaci ,“ řekl Dermendzhiev.

„ K dnešnímu dni nejsou zapotřebí žádné další síly, ale pokud dojde ke změně, okamžitě zareagujeme. Dynamika událostí vyžaduje, abychom tyto procesy denně sledovali ,“ dodal.

Podle Dermendzhieva je plot v dobrém stavu, technické vybavení je funkční.

K předčasným volbám, za které bude Dermendžiev odpovědný, řekl, že už navázali komunikaci s Ústřední volební komisí a jednání se chystají začátkem příštího týdne.

“ Ujišťuji vás, že vše, co existuje jako osvědčené postupy, bude implementováno. Ale naší ambicí je tentokrát zachytit lidi, kteří za tímto hlasováním stojí, a ne mu jen bránit, jak se to stalo doposud. Ne z nedostatku touhy, ale dostatečná kapacita v tomto směru. Cílem bylo zabránit kupovanému hlasu, k tomuto cíli přidáváme identifikaci osob, které se tím zabývají a nést odpovídající trestní odpovědnost ,“ uvedl Dermendzhiev.