Blinken oznamuje pomoc Kambodži ve výši 25 milionů USD na zlepšení potravinové bezpečnosti

Americký ministr zahraničí Antony Blinken
Americký ministr zahraničí Antony Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve středu (místního času) oznámil pomoc USAID Kambodži ve výši 25 milionů USD na zlepšení potravinové bezpečnosti a výživy.

Pomoc přichází na okraj 55. zasedání ministrů zahraničí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), které začalo ve středu v kambodžském hlavním městě Phnom Penh, aby diskutovalo o obnově COVID-19 a regionálních otázkách .

„Dnes v Phnom Penhu v Kambodži ministr zahraničí Antony J. Blinken oznámil nový projekt Feed the Future vedený USAID nazvaný „Harvest III“ v kritické době, kdy krize nedostatku potravin ohrožuje jihovýchodní Asii,“ uvedla tisková zpráva USAID. .

Projekt podpoří hospodářský růst Kambodže a potravinovou bezpečnost prostřednictvím zapojení soukromého sektoru vytvářením lepších pracovních míst, diverzifikací stravy a zlepšováním životních podmínek Kambodžanů, zejména žen, mládeže a marginalizovaného obyvatelstva.

Více než 60 procent Kambodžanů žije ve venkovských oblastech a jejich živobytí je zemědělství, rybolov a lesnictví. Tito venkovští Kambodžané jsou obzvláště zranitelní vůči klimatickým šokům, včetně teplotních výkyvů, změn ve vzorcích srážek a extrémních povětrnostních jevů.

Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství žije 45 procent Kambodžanů v mírném nebo vážném nedostatku potravin.

Harvest III je pětiletý projekt v hodnotě až 25 milionů USD, který podporuje inkluzivní, udržitelný hospodářský růst modernizací a diverzifikací kambodžského zemědělského sektoru, pomáhá zemědělcům zlepšit způsob pěstování a prodávat svou produkci a spojuje je s novými kupujícími a dříve mezinárodními trhy. nepřístupné venkovským komunitám.

Tato aktivita také pomůže rodinám vybudovat odolnost vůči rostoucím klimatickým hrozbám a současné globální krizi v oblasti potravin, hnojiv a paliv.

Harvest III staví na výsledcích svého předchůdce, HARVEST II (2017–2022), který vygeneroval 28 milionů USD v nových investicích soukromého sektoru, vytvořil více než 2 500 pracovních míst, podpořil rozvoj národních zemědělských politik na podporu přístupu na trh a zlepšení standardů, a pomohl vyvinout 140 nových zemědělských produktů pro domácí a mezinárodní trhy, což přineslo více než 75 milionů USD přírůstkového prodeje.

Od roku 2010 pomohly americké zemědělské investice v Kambodži prostřednictvím iniciativy Feed the Future Initiative pod vedením USAID 200 000 farmářům zvýšit produkci a prodej ovoce, zeleniny, rýže a ryb a přispěly k 10% snížení zakrnění v dětství za poslední roky. osm let prostřednictvím vylepšené, diverzifikované stravy.

HARVEST III znovu potvrzuje závazek USA zlepšit zabezpečení potravin a posílit ekonomický růst s pomocí soukromého sektoru, podporovat klimaticky chytré a udržitelné zemědělské postupy, které zlepší životy kambodžských venkovských obyvatel na mnoho let, dodala tisková zpráva.