Americký trh práce pozitivně překvapil, akciový trh to však nepotěší

Páteční výsledky z pracovního trhu v USA šokovaly pozitivními výsledky, což naznačuje, že centrální banka může pokračovat s agresivním růstem sazeb.

Počet nově vytvořených pracovních míst v USA byl na úrovni 528 000, přičemž se očekávalo, že to bude jen 250 000. Minuloměsíční revize k tomuto výsledku ještě přidala dalších 25 000, čili celkově se v měsíci červenec vytvořilo tolik pracovních míst, jako za dva měsíce dohromady – 553 000. Míra nezaměstnanosti poklesla na 3,5 %, přičemž se očekávalo, že vykáže 3,6 % jako v minulém měsíci.

Přitom nabídka nových otevřených pracovních pozic klesla nejvíc od roku 2008, což se projevilo i na růstu platů. Ty meziměsíčně vzrostly o 0,5 %, přičemž se očekával růst jen 0,3 %. To znamená, že agregátní poptávka spotřebitelů bude prozatím nadále silná a vytvoří dodatečné inflační tlaky v ekonomice.

To přirozeně komplikuje plány Fedu, neboť ten už avizoval, že po posledních agresivních zvýšeních sazeb své tempo růstu sazeb hodlá zpomalit. Jak se zdá, trh práce a inflace mu to možná nedovolí. Vypadá to, že „všichni se ještě opalují na pláži, zatímco na obzoru se formuje tsunami“. 

Ekonomické předstihové ukazatele se za posledních 6 měsíců v USA dramaticky zhoršily a už nejen technická recese klepe na dveře. Právě trh práce v podobě růstu nezaměstnanosti to pocítí jako poslední, ale bude se zotavovat nejdéle.

Čínská vláda jde zachraňovat developery
Poslední dvě desetiletí se v Číně odehrával realitní boom, jelikož se do měst přesídlilo více než 400 milionů lidí. V posledním roce se čínský realitní sektor zmítá v problémech. Největší developeři v čele s Evergrandem, což byl donedávna největší developer světa, se dostávají pod obrovský tlak. Do problémů se dostaly pro neefektivní řízení projektů, růst cen stavebních materiálů a slábnoucí poptávku ze strany kupujících.

Čínská centrální banka po problémech přitvrdila a zavedla přísnější regulační a finanční mantinely, což však znamenalo, že developeři typu Evergrande nesplňovali nové regulační potřeby a banky je odmítaly přefinancovat. Peníze tak nepřicházely z bank a slábly iz předprodejů nových projektů. Na značné části bytových domů byla pozastavena výstavba kvůli nedostatku peněz. Avšak nákupčí bytů stále platili své hypotéky, aniž by měli byty nebo alespoň vidinu toho, že se v dohledné době dostaví.

Začali takzvaný „hypoteční bojkot“ a nákupčí odmítali dále platit splátky hypoték. Jen ve městě Zhengzhou jde o více než 5000 lidí, kteří dále odmítají platit. Dokonce se snažili vybrat si všechny úspory z banky a účty nechat prázdné, neboť banka automaticky stahuje tyto platby za splátky hypoték.

Toto ohrožuje stabilitu finančního sektoru a zvyšuje sociální napětí v zemi, což je to poslední, co komunistická strana chce. Řešit to bude záchranným fondem ve výši 150 miliard. amerických dolarů, který by měl developerům pomoci dostavět projekty a překlenout obrovské problémy. Odhady však říkají, že ke stabilizaci celé situace a krytí vzniklých ztrát bude zapotřebí možná až 350 mld. USD.

Co přinese nový týden?
Nový týden přinese jen výsledky inflace ze Spojených států. Ta se očekává na úrovni 8,7% vs. 9,1% meziročně. Budou zveřejněny i zásoby ropy, která se aktuálně dostává pod prodejní tlak v důsledku obav o budoucí spotřebu. Recese v mnoha klíčových ekonomikách klepe na dveře, což by se mělo podepsat i pod pokles spotřeby a pokles cen ropy a pohonných hmot.