Americký ministr zahraničí Antony Blinken odhaluje strategii pro Afriku: Lichocení Africké vládnoucí elitě, ignorování čínské hrozby

Americký ministr zahraničí Antony Blinken
Americký ministr zahraničí Antony Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken přednesl v pondělí projev na Univerzitě v Pretorii v Jižní Africe, ve kterém chtěl nastínit novou strategii Bidenovy administrativy vůči Africe – i když jednoduše recykloval staré fráze.

Blinken začal sérií otřepaných klišé o přechodu Jihoafrické republiky z režimu apartheidu, který se odehrál  před téměř 30 lety – a zcela ignoroval současné výzvy země: kriminalitu, korupci, chronický nedostatek elektřiny a ekonomickou stagnaci.

Americký ministr zahraničí poté nastínil čtyři priority ve vztahu Ameriky s africkým kontinentem: „otevřenost“, „příslib demokracie“; zotavení z COVID; a pomoc s „přechodem na čistou energii“ při řešení změny klimatu.

Blinken se nezmínil o tom, že Jižní Afrika dnes trpí nedostatkem elektřiny a je povzbuzována , aby ignorovala své bohaté uhelné zdroje ve prospěch projektů obnovitelné energie, které mají být údajně financovány zámořskými dárcovskými státy.

Občas se zdálo, že jeho projev mohl vzniknout v prvních letech administrativy prezidenta Billa Clintona – jako by Afrika potřebovala ujistit, že má svůj osud na starosti sama, a poblahopřát k jejím budoucím plánům či menším úspěchům.

Blinkenův projev ignoroval hrozbu, kterou Čína představuje pro zájmy USA a pro svobodu a suverenitu afrických národů, když rozšiřuje svůj vliv na kontinentu. Čínu zmínil jen pozitivně, jako partnera při ujednáních o oddlužení.

Čína dnes financuje velkou část nové africké infrastruktury, často požaduje absurdní podmínky splácení a drží klíčová strategická aktiva jako zástavu. Bylo také obviněno ze zasahování do vnitřní politiky afrických zemí, včetně Jižní Afriky.

Blinken strávil více času nastíněním zdánlivé hrozby ze strany Ruska a jeho snahy ovlivnit veřejné mínění v Africe. Zmínil soukromou vojenskou společnost Wagner Group, která působí na Ukrajině a na africkém kontinentu.