Air India spoléhá na nonstop lety, aby posílila globální přítomnost

Air India
Air India

dopravce uspěje z hlediska rozsahu, kvality a financí, říká generální ředitel

BENGALURU – Air India zahájí nonstop mezinárodní lety, aby posílila svou přítomnost na klíčových globálních trzích včetně USA a Evropy, protože se transformuje na leteckou společnost „světové třídy“, aby odrazila konkurenci dopravců z jihovýchodní Asie a Středního východu.

Indie není dobře obsluhována nepřetržitým provozem,“ řekl generální ředitel Air India Campbell Wilson v úterý na virtuální tiskové konferenci. „Takže vzhledem k mnoha výhodám létání bez mezipřistání, pokud jde o čas a pohodlí… skutečnost, že nonstop služba stimuluje další poptávku, si myslíme, že existuje dostatečná [poptávka] na podporu našich ambicí.“

Air India
Air India

V únoru Air India zadala úchvatnou objednávku na 470 letadel za katalogovou cenu 70 miliard dolarů od Boeingu a Airbusu. Zahrnoval 70 širokotrupých variant, zatímco zbytek tvořily letouny s jednou uličkou.

„Značný počet Indiských vládních organizací bude také působit v mezinárodním měřítku,“ řekl Wilson. „Mají dosah, v závislosti na variantě, až šest hodin nebo tak nějak a mohou obsluhovat velkou část jihovýchodní Asie, velkou část Perského zálivu a dokonce i Evropu.“

Letecká společnost bude transakci financovat prostřednictvím kombinace interní hotovosti a vlastního kapitálu, kromě obchodů s prodejem a zpětným leasingem, řekl.

Přečtěte si také:

Indie poskytne Mongolsku 790 milionů USD na výstavbu ropné rafinerie

Samostatně si letecká společnost vlastněná Tata Group pronajala 36 letadel a obnovila 20 dalších, která byla uzemněna kvůli nedostatečné údržbě.

Indický regulátor civilního letectví odhadl, že za devět měsíců do září odletělo do Indie a z Indie 32,6 milionu cestujících, což je o 90 % více než v roce 2021.

Air India oznámila několik nových mezinárodních linek od té doby, co ji v lednu 2022 koupila Tata Group za 2,2 miliardy dolarů. V listopadu uvedla, že letecká společnost obsluhuje sedm měst v Evropě 79 lety bez mezipřistání týdně. V únoru aerolinka uvedla, že provozovala 47 přímých letů do USA

Přečtěte si také:
Aby Indie vynikala ve sportu, jsou zapotřebí kulturní a vzdělávací změny

 

Tata také zavedla změny, aby vložila provozní know-how do bojující letecké společnosti, která trpěla pověstí špatných služeb. Mezi ně patří najmutí „pár stovek“ nových pilotů a 1900 palubních průvodčích, asi 1200 pozemního personálu a „pár stovek“ technologických profesionálů, řekl Campbell.

Letecká společnost také vyčlenila 400 milionů dolarů na renovaci interiérů své flotily se širokým trupem, včetně sedadel a palubních zábavních systémů.

Campbell uvedl, že zatímco se Air India zaměří na mezinárodní trasy „na dlouhé vzdálenosti“, letecká společnost má také za cíl zvýšit svůj podíl na zhruba 30 % na domácím trhu, kde konkuruje nízkonákladovému přepravci IndiGo.

Regulátor civilního letectví uvádí, že podíl IndiGo na domácím trhu dosáhl v roce 2022 celkem 55 % ve srovnání s 26 % u skupiny Tata, která vlastní dopravce s kompletními službami Air India a Vistara a také nízkonákladové služby Air India Express a Air Asia India.

Analytici poznamenávají, že navzdory prudce rostoucí flotile je největší výzvou společnosti Tata, aby její podnikání v oblasti letectví bylo ziskové.

Tržby Indické letecké společnosti společnosti Air India vzrostly ve fiskálním roce končícím v březnu 2022 o 63,7 % na 198,1 miliardy rupií (2,39 miliardy USD), ale ztráty vzrostly o 36,2 % na 95,56 miliardy rupií. Ztráty Air Asia India vzrostly o 42 % na 21,78 miliardy rupií a ztráty Vistara se vyšplhaly o 35 % na 20,31 miliardy rupií, ukazují regulační záznamy.

Campbell odmítl prozradit časový rámec, kdy má Air India dosáhnout zisku, ale řekl, že je přesvědčen, že bude úspěšná nejen „z hlediska rozsahu a kvality, ale také finanční návratnosti“.

„Je třeba udělat spoustu práce, abychom dosáhli této [ziskovosti] prostřednictvím investic do technologie, do letadel, do věcí, jako jsou systémy stanovování cen a tržeb, abychom skutečně měli k dispozici data, abychom mohli podnikat s plnými znalostmi co se děje,“ řekl.