Agentura Moody´s zhoršila výhled ratingu Itálie na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s v pátek (5. 8.) signalizovala potenciální snížení hodnocení úvěrové bonity Itálie. Jedním z důvodů je i zvýšení politické nestability po rezignaci premiéra Maria Draghiho.

Moody´s potvrdila rating dlouhodobých závazků Itálie na úrovni Baa3. Zároveň však zhoršila výhled ratingu na negativní ze stabilního.

„Rizika ohrožující úvěrový profil Itálie se v poslední době nashromáždila z důvodu ekonomických následků ruské invaze Ukrajiny a domácího politického vývoje, přičemž oba faktory mohou mít skutečné úvěrové důsledky,“ uvedla ratingová agentura.

Itálie patří mezi nejvyšší zadlužené země eurozóny. Podle Moody’s nárůst nákladů na obsluhu dluhu, riziko, že problémy s dodávkami energií ohrozí ekonomické vyhlídky, a slabý růst mohou ještě zvýšit tlak na fiskální sílu země.

Italské ministerstvo hospodářství označilo rozhodnutí Moody’s za „problematické“. „Nadále jsme přesvědčeni, že implementace italského plánu obnovy, politik na opětovné nastartování investic a zabezpečení zdrojů energie bude promptně pokračovat i po parlamentních volbách,“ uvedlo italské ministerstvo hospodářství.

Předčasné volby jsou naplánovány na 25. září. Itálie také schválila nový balík pomoci firmám a domácnostem v objemu kolem 17 miliard eur na zmírnění následků prudkého nárůstu nákladů na energie a dalších cen.